Bonobo, a nie szympansy są bliższe wspólnemu przodkowi z człowiekiem

3 maja 2017
Nowe badanie dokładnie egzaminujące system mięśniowy bonobo Pan paniscus dostarcza bezpośrednich dowodów na to, że ten rzadki gatunek naczelnych jest prawdopodobnie bliższy anatomicznie przodkom ludzi. Dotychczas sądzono, że to szympansy Pan troglodytes są najbliżej spokrewnione z naszymi przodkami.

Współautor, Bernard Wood: „Mięśnie bonobo uległy najmniejszym zmianom, co oznacza, że ​​są najlepszym przybliżeniem ‚żyjącego’ przodka.”

Według dotychczas zebranych danych, współczesny człowiek i linie pozostałych naczelnych rozdzieliły się około 8 milionów lat temu. Następnie około 2 miliony lat temu doszło do rozdziału szympansów i bonobo. Oba gatunki przez ten czas wytworzyły różne morfologicznie i anatomicznie cechy, mimo realtywnie bliskiego sąsiedztwa geograficznego (główne populacje przedzielone tylko rzeką Kongo). Na podstawie dokładnego badania mięśni bonobo i porównania ich z układem mięśniowym szympansów oraz ludzi, zespół odkrył, że mięśnie bonobo są bliższe ludzkim mięśniom:Rui Diogo, główny autor: „Ponadto nasze badanie wykazało mozaikową ewolucję trzech gatunków, w tym sensie, że niektóre cechy są dzielone przez ludzi i bonobo, inne przez ludzi i szympansy, a jeszcze inne przez dwa gatunki małp. Taka mozaikowa, anatomiczna ewolucja może być związana z podobną, mozaikową ewolucją molekularną między trzema gatunkami ujawnionymi w poprzednich badaniach genetycznych: każdy z gatunków małp dzieli około 3 procent szlaków genetycznych z ludźmi, których nie ma pozostałego gatunku.”

Badania zostały przeprowadzone na siedmiu bonobo z zoo w Antwerpii, które zmarły z przyczyn naturalnych, a ich ciała zostały zachowane w stanie zamrożonym oraz w formalinie. Była to niezwykle rzadka okazja, ponieważ bonobo są zagrożonym gatunkiem.

Źródło: publikacja, George Washington University.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *