Bioróżnorodność Amazonki może wynikać z dawnych, ogromnych powodzi

6 maja 2017
W Amazonce żyje aż 10% ziemskich gatunków organizmów. Od lat toczy się debata na temat ewolucyjnego źródła tej niezwykłej różnorodności zlokalizowanej na powierzchni mniejszej od Australii. Międzynarodowy zespół badawczy wniósł cegiełkę do tej dyskusji, badając rdzenie wywiercone we wschodniej Kolumbii i północno-wschodniej Brazylii. Według analiz geologicznych oraz palinologicznych (badania pyłku roślin i zarodników grzybów), Amazonka była zalana przez pobliskie Morze Karaibskie co najmniej dwukrotnie – 18 i 14 milionów lat temu.
Jest to argument za hipotezą rozwoju wielu gatunków w wyniku izolacji populacji na wyspach, które powstały w wyniku ogromnych i długotrwałych powodzi.

Badacze pobrali rdzenie o długości 671 m i 405 m. Oba złożone są głównie z lądowych skamieniałości i roślin, jednak w kontraście do nich dwa fragmenty – w amazońskim rdzeniu pomiędzy 293 i 284 metrem, oraz pomiędzy 101 i 96 metrem – składają się z mułowców i zawierają liczne pyłki morskich roślin. Ponadto znalezione skamieniałości organizmów również wskazują na długotrwałe morskie warunki. Na podstawie dalszych analiz biochemicznych i dokładnego datowania, zaproponowano wyjaśnienie w postaci zalania Amazonki w okresie od 18 do 17,8 miliona lat temu, a także w okresie od 14,1 do 13,7 miliona lat temu.

Ekologiczne ujęcie okresu od 18,4 do 15,1 miliona lat temu, niebieski wskazuje morskie środowisko, jasnozielony pośrednie, ciemnozielony lądowe:

Te doniesienia mogą pomóc w zrozumieniu niesamowitej bioróżnorodności Amazonki. Jednym z podstawowych mechanizmów specjacji, czyli powstawania nowych gatunków, jest izolacja kilku populacji tego samego gatunku za pomocą bariery geograficznej. Tak mogło stać się co najmniej dwukrotnie na obszarze współczesnego dorzecza Amazonki. Morze Karaibskie zalewając rozległe tereny, mogło zmusić populacje do migracji w różne strony, oddzielić je od siebie przeszkodą wodną, a także mogło tworzyć wyspy stające się azylami wielu nowych gatunków.

Współczesna bioróżnorodność Amazonii:

Pierwszy autor badania podsumowuje: „W skali geologicznej te powodzie były jak mrugnięcie powiekami, ale dla drzewa [kilkaset tysięcy lat] to już bardzo długi okres.”

Źródło: Miocene flooding events of western Amazonia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *